Adancia |
Administrator |
|
|
Dołączył: 15 Paź 2006 |
Posty: 988 |
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 13 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Skąd: Dokąd. Płeć: Kobieta |
|
|
 |
 |
 |
|
Przemówienie Jego Świątobliwości Benedykta XVI do uczestników kongresu "Ordo Virginum" na temat "Dziewictwo konsekrowane w świecie: dar dla Kościoła i w Kościele".
czwartek,15 maja 2008
Drogie siostry!
1. Przyjmuję i witam z radością każdą z was, konsekrowanych "uroczystym obrzędem zaślubin Chrystusowi" (Rytuał Konsekracji Dziewic, 30 ), z okazji Międzynarodowego Kongresu-Pielgrzymki Ordo Virginum, który w te dni zjednoczył was w Rzymie. Szczególnie pozdrawiam Kardynała Franca Rodé za wykazanie serdecznego szacunku i gorliwe wsparcie tej inicjatywy, tymczasem podziękowanie serca składam Komitetowi organizacyjnemu. Wybierając wiodący temat tych dni, inspirowałyście się moim stwierdzeniem, które reasumuje to, co już miałem możliwość powiedzieć o waszym życiu, kobiet żyjących w świecie w dziewictwie konsekrowanym: Dar w Kościele i dla Kościoła. Właśnie z takiego punktu widzenia chcę umocnić was w waszym powołaniu i zaprosić was do codziennego wzrastania w rozumieniu tego charyzmatu, tak promiennego i owocnego w oczach wiary, i tak niezrozumiałego i bezużytecznego w oczach świata.
2. "Bądźcie w imieniu i w czynie służebnicami Pańskimi, naśladując Matkę Bożą" (RCV,29)
Ordo Dziewic jest szczególnym wyrazem życia konsekrowanego, rozkwitającym w Kościele po Soborze Watykańskim II (patrz Adh. apost. Vita consecrata, 7). Jego korzenie jednak są prastare; biorą początek u źródeł życia ewangelicznego gdy, rzecz dotąd niesłychana, serca niektórych kobiet zaczęły się otwierać na pragnienie dziewictwa konsekrowanego: by z tego pragnienia oddać Bogu całą swoją istotę. To samo pragnienie znalazło pierwszą nadzwyczajną realizację w Dziewicy z Nazaretu i w jej "tak". Myśl Ojców Kościoła widzi w Maryi pierwowzór dziewic chrześcijańskich i oczywistość nowości nowego stanu życia, jaki można osiągnąć przez wolny wybór miłości.
3. "W Tobie, Panie, mamy wszystko, bo wybrałyśmy Ciebie jedynego, ponad wszystko" (RCV, 38 ). W waszym charyzmacie musi odbijać się moc, ale również świeżość źródeł. Jest on oparty na prostym zaproszeniu ewangelicznym "Kto może pojąć, niech pojmuje!" (Mt 19, 12) i na radzie Pawła dotyczącej dziewictwa dla Królestwa (1 Kor 7, 25-35). Zawiera on jednak w sobie całą tajemnicę chrześcijaństwa. Wasz charyzmat, powstając, nie był określony żadnymi szczególnymi cechami życia, lecz potem stopniowo instytucjonalizował się i doszedł do rzeczywistej i prawdziwej publicznej i uroczystej konsekracji, udzielonej przez Biskupa podczas wzruszającego obrzędu liturgicznego, zmieniającego dziewicę konsekrowaną w sponsa Christi, obraz Kościoła-oblubienicy.
4. Najdroższe, wasze powołanie jest głęboko zakorzenione w Kościele partykularnym, do którego należycie: obowiązkiem waszych Biskupów jest zauważyć w was charyzmat dziewictwa, konsekrować was i w miarę możności towarzyszyć wam w drodze, żeby "nauczyć was bojaźni Bożej", jak zobowiązują się podczas uroczystej liturgii konsekracji. W oddechu Diecezji, z jej tradycjami, świętymi, wartościami, ograniczeniami i trudnościami, jesteście włączone w oddech całego Kościoła, zwłaszcza gdy wspólnie z nim uczestniczycie w modlitwie liturgicznej, która jest wam powierzona, żeby "brzmiała bez przerwy w waszym sercu i na waszych wargach" (RCV, 42). W taki sposób wasze modlitewne "ja" rozszerza się stopniowo, aż w modlitwie nie pozostanie już nic poza jednym wielkim "my". Na tym polega modlitwa Kościoła i prawdziwa liturgia. W dialogu z Bogiem otwieracie się na dialog ze wszystkimi stworzeniami, w stosunku do których stajecie się matkami, matkami dzieci Bożych (por. RCV, 29).
5. Wasz ideał, który sam w sobie jest rzeczywiście wysoki, nie wymaga jednak żadnej szczególnej zmiany w życiu zewnętrznym. Zwykle każda dziewica konsekrowana pozostaje we własnym kontekście swojego życia. To droga, która jak się wydaje jest pozbawiona specjalnych cech życia zakonnego, zwłaszcza w tym, co dotyczy posłuszeństwa. Ale miłość wymaga od was posłuszeństwa: wasz charyzmat zawiera w sobie pełne oddanie Chrystusowi, zjednoczenie z Oblubieńcem, z którego wynika przestrzeganie rad ewangelicznych, by dochować wierności Jemu (por. RCV, 47). Bycie z Chrystusem wymaga skierowania się do wewnątrz, ale jednocześnie otwarcia na komunikację z braćmi: tu wpisuje się wasza misja. Podstawowa "reguła życia" jest obowiązkiem, który każda z was podejmuje z aprobatą Biskupa, na poziomie duchowym albo materialnym. Są to drogi osobiste. Wśród was spotykane są różne sposoby i możliwości życia z darem dziewictwa konsekrowanego, jest to tym bardziej oczywiste podczas spotkania międzynarodowego, które was zjednoczyło w te dni. Namawiam was, by wyjść poza ramy zewnętrznych uczynków, zbierając tajemnice Bożej łaski, którą każda z was nosi w sobie, i uznać się wzajemne za siostry, mimo że jesteście różne.
6. "Niech wasze życie będzie szczególnym świadectwem miłosierdzia i widocznym znakiem przyszłego Królestwa" (RCV, 30). Postępujcie w taki sposób, żeby wasza osoba promieniowała godnością bycia oblubienicą Chrystusa, wyrażała nowość życia chrześcijańskiego i niezmącone oczekiwanie życia przyszłego. Tak, mając życie prawdziwe, będziecie mogły być gwiazdami, które ukazują drogę temu światu. Wybór życia dziewiczego, zaprawdę, jest odpowiedzią na ulotność rzeczy ziemskich i antycypacją dóbr przyszłych. Bądźcie przykładem czujnego i pracowitego oczekiwania, radości i pokoju, właściwych tym, którzy oddali siebie Bożej miłości. Bądźcie obecne w świecie i jednocześnie pielgrzymami do Królestwa. Dziewica konsekrowana, zaprawdę, upodobni się do tej oblubienicy, która, razem z Duchem wzywa przyjścia Pana: A Duch i Oblubienica mówią: «Przyjdź!» (Ap 22, 17).
7. Opuszczając was, powierzam was Maryi. Powtórzę także słowa świętego Ambrożego, piewcy dziewictwa chrześcijańskiego, zwracając je do was: "Niech w każdej z was będzie dusza Maryi, by wielbić Pana; niech w każdej będzie duch Maryi, żeby radować się w Panu. Jeżeli jest tylko jedna matka Chrystusa według ciała, - to według wiary odwrotnie, Chrystus jest owocem wszystkich, bo każda dusza otrzyma Słowo Boże, gdy tylko, niepokalana i odporna na wady, zachowała czystość nienaruszoną cnotą" (Commento su san Luca 2,26: PL 15, 1642)
Z tymi serdecznymi życzeniami was błogosławię.
tłumaczyła Hyalma. |
|